
Nasze wartości
Sieć Kooperatyw Spożywczych (SKS) to ogólnopolska wspólnota ludzi i inicjatyw, które łączy wiara w sprawiedliwy, demokratyczny i zrównoważony system żywnościowy. Tworzymy przestrzeń współpracy dla kooperatyw spożywczych, które działają lokalnie, a jednocześnie wspólnie budują ogólnopolską zmianę.
1. Dobrowolność i autonomia.
Uznajemy niezależność każdej kooperatywy. Sieć stwarza ramy i wspiera współpracę, ale to lokalne społeczności decydują o swojej formie działania. Członkostwo w naszych strukturach jest zawsze dobrowolne i oparte na zaangażowaniu.
2. Współdziałanie i solidarność
Wierzymy, że współpraca, a nie rywalizacja, jest kluczem do budowania trwałych i odpornych społeczności. Wspieramy się nawzajem, dzielimy wiedzą, doświadczeniem i zasobami. Naszym celem jest też wspieranie lokalnych gospodarstw oraz uczciwych relacji między producentami i konsumentami.
3. Suwerenność żywnościowa
Opowiadamy się za prawem społeczności lokalnych do decydowania o tym, co jedzą i jak żywność jest wytwarzana. Dążymy do zapewnienia powszechnego dostępu do dobrej jakości, lokalnej, sezonowej, ekologicznej i sprawiedliwej żywności.
4. Demokracja i równość
Podejmujemy decyzje w sposób przejrzysty i demokratyczny. Każda osoba członkowska ma głos i prawo wpływu na kierunki działań swojej kooperatywy i całej Sieci. Nie ma u nas miejsc na jakiekolwiek formy wykluczenia i dyskryminacji.
5. Edukacja i świadomość
Edukacja jest fundamentem zmiany. Działamy na rzecz budowania świadomości społecznej wokół znaczenia zdrowej żywności, krótkich łańcuchów dostaw oraz odpowiedzialności konsumenckiej.
6. Ekologia i odpowiedzialność
Promujemy rolnictwo i produkcję żywności przyjazną ludziom, zwierzętom i środowisku. Działamy w duchu zrównoważonego rozwoju – ważne są dla nas rozwiązania, które służą regeneracji gleby, bioróżnorodności oraz ochronie klimatu.
7. Wspólnota i samorządność
Nasza siła tkwi we wspólnocie. Kooperatywy to nie tylko miejsca zakupu żywności, ale przestrzenie budowania relacji, wsparcia i zaangażowania społecznego. Chcemy, aby każda osoba czuła się współtwórczynią lub współtwórcą tej zmiany.
