
Bieżące działania
Projekt utworzenia Sieci Kooperatyw Spożywczych wspierany przez Fundację Robert Bosch Stiftung rozpoczął się w styczniu 2024 r. z inicjatywy trzech polskich kooperatyw: Kooperatywy Spożywczej “Dobrze, Kooperatywy Grochowskiej i Kooperatywy Kaszubskiej.
Dalekosiężnym celem inicjatywy jest wzmocnienie idei kooperatyzmu w Polsce w porozumieniu wszystkich zainteresowanych stron: kooperatyw spożywczych, rolniczek_ków i samorządów poprzez wzmacnianie współpracy między kooperatywami i integrowanie ich z dostawcami_czyniami, wypracowanie rozwiązań służących kooperatywom i ułatwiającym ich funkcjonowanie oraz reprezentowanie środowiska w Polsce i na świecie.
Po etapie wypracowywania koncepcji organizacji parasolowej i planowania jej pierwszych działań, Stowarzyszenie Sieć Kooperatyw Spożywczych uzyskało formę prawną w styczniu 2025 r.

Do tej pory odbyły się trzy zjazdy kooperatyw spożywczych:
W weekend 9-10 marca odbył się w Warszawie Marcowy Zjazd Kooperatyw Spożywczych, podczas którego delegatki_ci kilkunastu polskich kooperatyw pracowały_li nad koncepcją organizacji parasolowej w formule warsztatowej przygotowanej i moderowanej przez Pogotowie Facylitacyjne.
W pierwszym dniu spotkania wspólnie nakreśliliśmy wizję świata, który powstanie w wyniku działania parasola kooperatyw spożywczych wraz z barierami i wyzwaniami związanymi z realizacją tej wizji. Skupiliśmy się na priorytetowych kierunkach działań planowanej organizacji.
Niedziela była poświęcona formułowaniu wizji instytucji. Konfrontowaliśmy ze sobą różne scenariusze: ich mocne i słabe strony oraz konsekwencje potencjalnych rozwiązań, a także rozpoczęliśmy debatę na temat aspektów organizacyjnych: członkostwa, zarządzania oraz decyzyjności w ramach organizacji parasolowej.

W weekend 11-12 maja miało miejsce drugie spotkanie w cyklu, podczas którego, z nieodzowną pomocą Pogotowia Facylitacyjnego, 30 wysłanników i wysłanniczek kilkunastu kooperatyw z całej Polski przeszło dwudniowy proces kolektywnego namysłu nad celami strategicznymi
i strukturą formalną powstającej organizacji parasolowej.
Pierwszy dzień zjazdu obfitował w pomysły zmian systemowych, które pozwoliłyby wykorzystać potencjał i zoptymalizować funkcjonowanie planowanej koalicji kooperatyw. Moderowana burza mózgów pozwoliła spisać niezliczone koncepcje dotyczące działań na rzecz wzmacniania społeczności wokół kooperatyw i ich integracji.
W trybie warsztatowym zastanawialiśmy się nad tym, jak organizacja parasolowa – zarówno bezpośrednio, jak i poprzez swoje członkinie – może efektywnie oddziaływać na wybory konsumenckie.
Pod koniec dnia nastąpiło uroczyste podpisanie ustalonego wspólnie pojęcia kooperatywy spożywczej jako podmiotu zainteresowania i wsparcia organizacji parasolowej.
W niedzielę lwia część dnia dedykowana była analizie modelu organizacyjnego instytucji parasolowej – grupa z zaangażowaniem dyskutowała o wszelkich możliwych scenariuszach, jak również o ograniczeniach i potencjale proponowanych rozwiązań.
16 i 17 listopada to kolejny zjazd kooperatyw, który tym razem odbył się w Krakowie.
Podczas pierwszego dnia spotkania finalnie zatwierdziliśmy Statut nowego stowarzyszenia oraz omówiliśmy możliwy sposób działania Zarządu Głównego i Komisji Rewizyjnej, by ułatwić decyzję o kandydowaniu. Rozmawialiśmy też o aktywizacji niezaangażowanych dotąd kooperatyw oraz o komunikacji wewnątrz i na zewnątrz SKS. Powstała mapa powiązań między kooperatywami w Polsce, a uczestnicy zadeklarowali gotowość do współtworzenia bazy kooperatyw i rozwijania sieci poprzez wspólne cele, inicjatywy i współpracę z dostawcami.
Drugi dzień rozpoczęliśmy od Zebrania Założycielskiego, podczas którego podpisano Statut i wybrano Zarząd oraz Komisję Rewizyjną. Pracowaliśmy też nad pomysłami do animacji promującej ruch kooperatywny, odwiedziliśmy Kooperatywę Wawelską, a na zakończenie poznaliśmy materiały edukacyjne tworzone w ramach dwóch projektów wspieranych przez ECF i Fundację Boscha.